SK

V dňoch 2. až 5. apríla 2025 sa vo francúzskom Bibracte, Glux-en-Glenne konalo druhé stretnutie konzorcia medzinárodného Horizon Europe projektu SECreTour. Podujatie otvorili José María Martín Civantos z Univerzity v Granade a Vincent Guichard, generálny riaditeľ BIBRACTE.

Osem pilotov – osem inšpiratívnych príbehov

Stretnutie poskytlo priestor všetkým ôsmym pilotným projektom, ktoré prezentovali aktuálny stav svojej práce a prvé výstupy. Medzi nimi nechýbali: Bibracte: spoločná krajina (Francúzsko), Tradičné zavlažovacie systémy v juhovýchodnom Španielsku, Dedičstvo valašskej menšiny, Vidiecke rómske dedičné komunity, Historické hroby Írska a írskej diaspóry, Digitálny nomádizmus v komunitách bohatých na dedičstvo, San Giorgio: prah posvätnej hory a Obnova baníckeho kultúrneho dedičstva a dedičných komunít na strednom Slovensku – pilotný projekt Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB).

Zdroj foto: BIBRACTE

Banícke dedičstvo v srdci Slovenska

Tím UMB predstavil doterajšie aktivity v rámci pilotného prípadu č. 6, ktorý je zameraný na oživovanie baníckeho kultúrneho dedičstva a podporu komunitného povedomia v historických baníckych lokalitách stredného Slovenska. Projekt prepája výskum, komunity, miestne znalosti a kultúrnu identitu v participatívnych aktivitách, ktorých cieľom je udržateľný rozvoj územia stredného Slovenska prostredníctvom kultúrneho dedičstva a kultúrneho cestovného ruchu.

UMB zároveň vedie aj pracovný balík WP6: Využitie a udržateľnosť výstupov projektu, ktorý sa sústreďuje na transfer, využitie a udržateľnosť výsledkov a výstupov projektu.

Digitálne nástroje a živé diskusie

Dôležitou súčasťou programu bol interaktívny workshop o využívaní digitálnych nástrojov pre udržateľný cestovný ruch (D2.5), ktorý viedol Matevž Straus z organizácie Arctur. Účastníci – rozdelení do troch pracovných skupín – sa aktívne zapojili do výmeny skúseností a praktických cvičení.

Program obohatila aj prezentácia organizácie Réseau des Grands Sites de France, ktorú viedla Céline Tastet, a okrúhly stôl s miestnymi zástupcami, podnikateľmi, občianskymi iniciatívami a predstaviteľmi regionálneho parku Morvan. Diskusie prebiehali v inšpiratívnych priestoroch múzea Bibracte, ktoré účastníci navštívili aj počas večernej prehliadky.

Krajina, história a chuť regiónu

Organizátori pripravili bohatý sprievodný program aj mimo rokovacích miestností. Účastníci navštívili miestnu ekologickú farmu, zapojenú do pilotných aktivít, zúčastnili sa pešej exkurzie v krajine Bibracte a ochutnali lokálnu gastronómiu v reštaurácii Le Chaudron Gallic, u miestnych farmárov a v novootvorenej reštaurácii v Glux-en-Glenne.

Zdroj foto: Kamila Borseková

SECreTour spája minulosť s budúcnosťou – cez kultúrne dedičstvo, ľudí, krajinu a inovácie. Druhé konzorciálne stretnutie potvrdilo, že najväčšou hodnotou projektu je prepájanie rozmanitých perspektív a budovanie spoločných vízií vo vidieckych, periférnych a odľahlých oblastiach, ktoré síce čelia mnohým výzvam, no disponujú výnimočným kultúrnym potenciálom, ktorý sa prostredníctvom udržateľného kultúrneho cestovného ruchu stáva katalyzátorom ich rozvoja.

Viac informácií nielen o pilotnom projekte UMB, ale aj celom projekte SECreTour nájdete tu: SECreTour