SK

Podujatia

Radvanský jarmok

3 dni

Časová náročnosť

Bez vstupného

Vstupné

Informácie o aktivite

Jarmok všetkých jarmokov ... Aj takto sa nazýva Radvanský jarmok, ktorý, vraj pravidelne, veľmi rád navštevoval aj legendárny zbojník Juraj Jánošík.

Špecifikom Radvanského jarmoku bola tradícia, kedy v posledný deň mládenci kúpili drevené varešky a plieskali nimi dievčence a mladé ženy po zadku. Drevená vareška je dodnes tradičným symbolom Radvanského jarmoku. Od roku 2011 je Radvanský jarmok súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Unikátny je aj preto, že sa nepretržite koná od roku 1657. Mal len dve prerušenia – počas 2. svetovej vojny a v roku 2020 kvôli pandémii koronavírusu.

V dávnej minulosti na Radvanský jarmok chodili predávať aj Honťania so zeleninou a ovocím. Tekovčania a Novobančania tu predávali drevárske výrobky. Radvanský jarmok nikdy neobchádzali ani zvonkári, či remeselníci, vyrábajúci krásne drevené hračky. Dali sa tu tiež kúpiť nové časti odevu. Jarmok bol jednoducho miestom, kde ste kúpili všetko, čo vám doma chýbalo. V čase, kedy neexistovali žiadne veľké obchodné centrá, ba ani siete obchodov, trh bol jediným miestom, kde ste dostali všetko potrebné. Jarmok sa konal od skorého rána až do neskorého večera, preto ste sa tu mohli aj do sýtosti najesť a napiť. Predajcov aj kupujúcich lákala vôňa pečených kačíc, husaciny, jaterníc, bravčoviny, či rôznych syrárskych výrobkov. Zaujímavé je, že aj tovar, po ktorom bol na jarmoku dopyt, sa rôznymi obdobiami obmieňal. Kedysi išli „na dračku“ napríklad kolovrátky. Neskôr to bol drevený rapkáč, či hrebene od radvanských hrebenárov, ktoré sa volali grample…

To, že Radvanský jarmok je legendárny, dokazuje aj to, že ho vo svojich dielach neobišli spisovatelia Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský, Božena Němcová, či Jozef Gregor Tajovský. Vo svojej básni ho ospieval Andrej Sládkovič a v roku 1955 vytvoril Štefan Nosáľ s Lúčnicou úspešnú choreografiu, venovanú Radvanskému jarmoku.

V súčasnosti patrí Radvanský jarmok medzi najobľúbenejšie podujatia v Banskej Bystrici. Návštevníci sa tešia na bohatý kultúrny program, špecializované výstavy, trh ľudových remesiel, ale aj výborné jedlo. Termín jarmoku sa každoročne prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie. ,,Epicentrom“ jarmoku je Námestie SNP, ale tiahne sa aj priľahlými ulicami. Všetky remeselné stánky a stánky predajcov sa oficiálne pre verejnosť otvárajú v piatok o 10:00. Centrom kultúrneho programu jarmoku je hlavné pódium na Námestí SNP. Vrcholom piatkového a sobotného večerného programu jarmoku bývajú koncerty rôznych interpretov alebo kapiel. Počas trvania jarmoku sú súčasťou programu aj ďalšie hudobné či tanečné vystúpenia a samozrejme prezentácia viacerých folklórnych súborov. Na jarmoku nechýba program ani pre najmenších, ktorého súčasťou sú rôzne predstavenia detských rozprávok. K Radvanskému jarmoku sa tradične pripája aj Stredoslovenské osvetové stredisko na Dolnej ulici, ktoré ponúka remeselné dielne pre deti. Ústredie ľudovej umeleckej výroby – ÚĽUV na Dolnej ulici sa prezentuje rozličnými ľudovými remeslami od plstenia, rezbárstva, modrotlače cez vyšívanie krivou ihlou po pletenie košíkov, v rámci ktorého taktiež nechýbajú ani remeselné dielne. Na jarmoku si prídu na svoje všetky vekové kategórie. Pre tínedžerov sú najväčším lákadlom kolotoče. Ukončenie Radvanského jarmoku zvyčajne býva v nedeľu o 16:00.

 

Dôležité informácie


LokalitaBanská Bystrica
Vstupné Bez vstupného
Časová náročnosť3 dni
ObmedzeniaPodujatie sa koná druhý septembrový týždeň, od piatku do nedele
ParkovaniePlatené parkovisko múzea SNP, cca 300 m od Námestia SNP
Súradnice48.7356111 19.14575

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku